Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Co je dobrý provozní kapitál?

Hovoříme-li o provozním kapitálu, nejčastěji hovoříme o poměru mezi CL a CA. Jaký je rozdíl mezi poměrem pracovního kapitálu a požadavkem na provozní kapitál?

Poměr běžného provozní kapitálu CA/CL je jednoduše ukazatel, který může být užitečný při hodnocení likvidity podniku a jeho schopnosti dostát svým běžným závazkům. Často se místo toho používá ukazatel pohotového kapitálu, kdy se z čitatele CA vynechávají zásoby.

Spíše než o pouhé bezmyšlenkovité počítání poměrových ukazatelů však jde o to posoudit, kolik likvidity firma skutečně potřebuje vzhledem k povaze své činnosti a plánům růstu.

Například mnoho firem má dnes velmi nízké (téměř nulové) ukazatele běžné likvidity, což se osvědčuje, pokud jste si jisti, že v blízké budoucnosti budete mít velké tržby v hotovosti. To se podařilo společnosti Amazon a dalším on-line prodejcům….. Zákazník zaplatí předem a firma pak (případně) zaplatí dodavatelům za zboží. Mezitím je firma schopna použít hotovost k rozšíření provozu. Firma tak má velmi málo peněžních prostředků a žádné pohledávky…..a její zásoby jsou menší než závazky, protože bude odkládat platby dodavatelům kvůli tržní síle, kterou tito on-line prodejci mají vůči malým dodavatelům.

Základem je tedy pochopit, jak firma podniká, abyste pak mohli pochopit, kolik pracovního kapitálu vlastně potřebuje. V tomto ohledu není běžný ukazatel v NĚKTERÝCH odvětvích často dobrým ukazatelem likvidity firmy.

Komentáře jsou uzavřeny.