Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Zavření podnikání a půjčka? Pozor na její nesplácení

Češi jsou, alespoň co se půjček a úvěrů týče, mnohem zodpovědnější, než dříve. Ještě před tím, než podepíšeme smlouvu o spotřebitelském úvěru, důkladně zvažujeme, zda se nám vybraný produkt vyplatí, či nikoli. Snažíme se vyhnout rizikovým úvěrům a své závazky obecně zvládáme splácet bez větších obtíží. Dobrá zpráva tak je, že počet lidí, kteří nezvládali splácet své úvěry, byl nejnižší za šest let. I přesto se však najdou ti, kteří nemohou dostát svým závazkům kvůli různým důvodům. 

Zavření podniku a dluhy

Své o tom ví i pan Pavel, který před koronavirovou pandemií pracoval jako provozní jedné menší restaurace. Když musel ze dne na den provozovnu zavřít, ocitl se rázem v nezáviděníhodné situaci. „Měl jsem sice nějaké rezervy z dřívějška, ve většině případů jsem je ale použil na mzdy zaměstnanců, kteří na mě byli ekonomicky závislí.

Nikdo z nás navíc netušil, jak dlouho takhle krize a s ní související vládní opatření, potrvají. Zkoušel jsem požádat o odklad splátek úvěru, který jsem si vzal na rekonstrukci restaurace a její vybavení. Protože jsem ale byl v prodlení se splácením už před vypuknutím pandemie koronaviru, vyhlášené moratorium se na mě nevztahovalo.

Nakonec jsem se zvládl domluvit s poskytovatelem půjčky alespoň na snížení měsíčních splátek a využil možnost splátkových prázdnin (tzn. odkladu splátek – pozn. redakce). Situaci to sice dlouhodobě nevyřešilo, na druhou stranu se mi podařilo překonat obtížné období a já se nemusel s restaurací rozloučit. Do budoucna vím, že musím tvořit větší rezervy a ideálně si splácení půjčky pojistit vhodným produktem,“ uzavírá své vyprávění Pavel.

Dlužíme 2,49 bilionu korun

Z aktuálních statistik vyplývá, že v prvním čtvrtletí tohoto roku se Češi zadlužili částkou 2,49 bilionu korun, což je o 146,4 miliardy více, než v roce předchozím. Drtivou většinu tohoto objemu rozpůjčovaných prostředků tvoří hypotéky, za kterými následují klasické spotřebitelské úvěry (srovnat je můžete bezplatně a nezávazně třeba na webu coolpujcky.cz) Na druhou stranu ale dlouhodobě klesá objem nesplaceného dluhu, který se pro letošek zatím vyšplhal na 30,9 miliardy korun, což je naopak o 1,6 miliardy méně, než v roce 2019. Dle prognóz ekonomů a statistiků se ale objem nesplacených závazků zvýší. A značný podíl na tom bude mít i koronavirová krize a s ní související opatření (např. zmíněný odklad splátek na dobu 3 až 6 měsíců).

Co dělat, když se dostanete do potíží?

Pokud o půjčce vážně uvažujete, je vždy nezbytně nutné mezi sebou jednotlivé produkty porovnat (učinit tak můžete třeba na webu pujcky.cz). Samotné sjednání a vyřízení je potom záležitostí několika minut a pár kliknutí. To situace s nesplácením úvěru je přece jen o dost komplikovanější. Pokud už dopředu víte, že další splátku půjčky nedokážete zaplatit, neprodleně o této skutečnosti informujte jejího poskytovatele. Domluvit se můžete na odkladu splátek nebo novém splátkovém kalendáři. Pokud máte více půjček, je dobré zvážit konsolidaci nebo refinancování. Častou chybou, která vás může dostat do mnohem závažnějších komplikací, je ignorování nastalé situace a nezájem ji aktivně řešit.

Schopnost splácet si můžete pojistit

Abyste se nedostali do podobné situace, jako výše zmíněný Pavel, je dobré půjčku důkladně promyslet, případně si k ní sjednat také odpovídající pojištění schopnosti splácet. To vás podrží ve chvíli, kdy přijdete o práci nebo se budete potýkat s vleklou nemocí, či úrazem, což může mít za následek nižší příjmy. I s tímto typem pojistky je ale spojena řada výluk, které je potřeba ověřit ve smluvních podmínkách. Vždy je navíc potřeba počítat s tím, že čím víc rizik pojistíte, tím bude splátka dražší. Ne vždy je navíc kryta kompletní výše úvěru, mnohem častěji se jedná pouze o několik měsíčních splátek. Na druhou stranu jde o produkt, který vám může – lidově řečeno – zachránit kůži v nečekaných situacích. 

Komentáře jsou uzavřeny.